Životopisy

Radek Šidla  |  Eva Štruplová  |  Vojtěch Spurný

Eva Štruplová /Soprán/

Pochází z Kutné Hory. Po studiích na Státní konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze absolvovala stipendium v italské Sieně u profesora Bergonziho a účastnila se několika mezinárodních pěveckých soutěží (např. Grimsby, Velká Británie).

Poté se stala sólistkou opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Zde ztvárnila mimo jiné tyto role: Musette (Bohéma – Puccini), Zuzanka (Figarova svatba – Mozart), Zerlina (Don Giovanni – Mozart, 2006-2008 hostování ve Stavovském divadle v Praze), Despina (Cosi fan tutte – Mozart), Manon (Manon – Massenet), Rosina (Lazebník sevillský – Rossini), Martha (Martha – Flotow), Adina (Nápoj lásky – Donizetti), Terinka (Jakobín – Dvořák), Jitka (Dalibor – Smetana), První žínka (Rusalka – Dvořák), Esmeralda (Prodaná nevěsta – Smetana), Barče (Hubička – Smetana), Anina (Noc v Benátkách – Strauss), Arsena (Cikánský baron – Strauss), Liška Bystrouška (Liška Bystrouška – Janáček), Gilda (Rigoletto – Verdi, 2003 - Český Krumlov, 2008 -hostování v Divadle F. X. Šaldy v Liberci), Violetta (La Traviata – Verdi), Rosina (Lest a láska – Haydn), Krista (Ptáčník – Zeller), Anička (Čarostřelec – Weber), Oscar (Maškarní ples – Verdi, 2008 – operní festival Olomouc), Adéla (Netopýr – Strauss, 2003 - České Budějovice, 2004 - hostování v Divadle F. X. Šaldy v Liberci). Za poslední dvě uvedené role byla v širší nominaci na cenu Thálie v letech 2003 a 2005. Hostuje také ve Stavovském divadle v Praze, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, Divadle F. X. Šaldy v Liberci a ve Státní opeře v Ústí nad Labem.

Věnuje se rovněž koncertnímu zpěvu u nás i v zahraničí, koncertovala v řadě evropských zemí, Jihoafrické republice, Namíbii a Izraeli. Vystupovala například s Virtuosi di Praga, s varhaníkem prof. Václavem Uhlířem a s jinými umělci. Pro Českou televizi ztvárnila hlavní roli Ariadny ze stejnojmenné opery B. Martinů. Podílela se na několika CD, například L. Janáček – Moravská lidová poezie v písních, F. X. Brixi – Vánoční mše, W. A. Mozart - Requiem a další.

Eva Štruplová - osobní foto

"...výstupy souboru Singing Waiters Prague mě baví. Jsem ráda, že mě p. Šidla oslovil."